Podstawa ubezpieczenia zdrowotnego – składki ZUS 2014

Księgowi na całym świecie nie maja lekko. Od nich to bowiem wymaga się znajomości prawa podatkowego, sposobu naliczania wynagrodzenia na podstawie wymiaru zatrudnienia, dotrzymywania terminów płacenia składek na ubezpieczenia, i wiele innych czynności. Są to zadania o tyle skomplikowane, że wysokości poszczególnych składek zmieniają się każdego roku, każdy księgowy musi więc nie tylko znać obowiązujące stawki, ale także stawki, według których będzie rozliczał inne osoby w przyszłym roku.

ubezpieczenie zdrowotne

Są to bowiem kwestie bardzo ważne, których zaniechanie lub pomylenie skutkuje fatalnymi następstwami, w tym również karami finansowymi nakładanymi na przedsiębiorcę, dla którego ów księgowy pracuje. Aby móc prawidłowo rozliczyć się z zakładem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczyć pracowników danej firmy czy inne osoby objęte ubezpieczeniem społecznym, konieczna jest podstawa ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to procentowa wartość określająca, jaką minimalną kwotę musi wpłacić ubezpieczający zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak podaje portal gazetaprawna.pl stopa procentowa składek jest identyczna dla każdego ubezpieczonego. Stawki te różnią się jednak w zależności od tego, kto je opłaca, czyli jakie są poziomy i skutki zagrożeń zawodowych związanych z wykonywaniem określonej pracy. Obowiązek opłacania niezbędnych składek ma każdy pracodawca, jak również przedsiębiorcy i instytucje niosące pomoc obywatelom, takie jak szkoły, urzędy zatrudnienia i inne.

ubezpieczenie zdrowotne

Wszystko po to, by każdy obywatel, który został zarejestrowany jako rolnik, prowadzi działalność pozarolniczą, studiuje, uczy się lub pracuje, i jest powołany do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, mógł w dowolnej chwili skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, mieć zapewnioną opiekę lekarską, urlop macierzyński czy chorobowy oraz inne świadczenia. Ubezpieczenie zdrowotne, podobnie jak emerytalne czy inne, jest opłacane z pieniędzy płatnika, czyli osoby ubezpieczonej, choć tak de facto, nie widzi on tych pieniędzy i nie ma ich w rękach. Czyli – są to pieniądze, które opłaca z firmowych pieniędzy na przykład pracodawca (lub budżet państwa), lecz faktycznie należałyby one do osoby ubezpieczonej, gdyby nie konieczność opłacania składek. Aby wiedzieć, jaka będzie podstawa ubezpieczenia zdrowotnego 2014, warto zadać sobie trud poszperania w materiałach źródłowych, takich jak oficjalna strona internetowa ZUS-u. Stamtąd będziemy mieli najpewniejsze informacje na ten temat. Powszechnie dostępne są dzienniki ustaw, które konkretnie określają w jaki sposób rozliczać się będziemy w bieżącym roku. Płatnicy składek czyli osoby studiujące, pracujące, czy też zarejestrowane w PUP, nie muszą znać dokładnie wysokości tych podstaw na ubezpieczenie. Obowiązkiem każdego księgowego wykonującego prace przy rozliczaniu ubezpieczeń, jest natomiast coroczne weryfikowanie tej informacji i działania w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Skomentuj

Imie (wymagane)
Email (wymagane)
Komentarz (wymagane)

Możesz uzywac html'a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>